25 września 2021 roku na pływalni Powiatowego Centrum Sportowego w Staszowie odbyły się już po raz szósty Otwarte Mistrzostwa Staszowa o randze ogólnopolskiej. Organizatorami zawodów było Stowarzyszenie „Centrum” sport i rekreacja oraz Powiatowe Centrum Sportowe w Staszowie. Patronat honorowy objął Starosta Staszowski Józef Zółciak. Zadanie dofinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków rozwoju kultury fizycznej w 2021 roku oraz Powiat Staszowski.
Mistrzostwa uroczyście otwarli: Leszek Pustuła – Prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Jan Mazanka – Naczelnik Wydziału Promocji w Starostwie Staszowskim oraz Agata Borycka – Prezes Stowarzyszenia „Centrum” w Staszowie.
W zawodach uczestniczyli zawodnicy osiemnastoletni i młodsi posiadający aktywne licencje Polskiego Związku Pływackiego w łącznej ilości 280 pływaków skupionych w 24 klubach z terenu Polski:
Miejsca na podium w statystyce medalowej zajęły odpowiednio kluby:
I – MUKP MOSiR Orka Kielce z dorobkiem 26 medali w tym: 13 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowych
II – SPARTA Biłgoraj z dorobkiem 17 medali w tym: 11 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy
III – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski z dorobkiem 39 medali w tym: 9 złotych, 17 srebrnych i 13 brązowych
Punktacja klubowa I bloku przedstawia się następująco:
I miejsce z dorobkiem 333 punktów zajęło „Centrum” Staszów,
II miejsce z dorobkiem 213 punktów zajął MOSiR ORKA Kielce
III miejsce z dorobkiem 206 punktów zajęła UNIA Busko – Zdrój
Punktacja klubowa II bloku przedstawia się następująco:
I miejsce z dorobkiem 660 punktów zajęło KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
II miejsce z dorobkiem 319 punktów zajął MOSiR ORKA Kielce
III miejsce z dorobkiem 260 punktów zajęła SPARTA Biłgoraj
Najlepszymi zawodnikami Mistrzostw w Staszowie okazali się:
- wśród dziewcząt
7 lat i młodsi – Jakubik Alicja z Wodnika Radom
8 lat – Żak Julia z SP 23 Lublin
9 lat – Kacer Maria BOSiR Brzesko
10 lat – Boszczyk Zuzanna MOSiR ORKA Kielce
11 lat – Olszewska Natalia MOSiR ORKA Kielce
12 lat – Lewandowska Ada CHAMPION Tomaszów Mazowiecki
13 – 14 lat – Cich Kinga SPARTA Biłgoraj
15 – 18 lat – Pawlik Natalia SALOS CORTILE Kielce
- wśród chłopców:
7 lat i młodsi – Górka Stanisław WODNIK Radom
8 lat – Olejarnik Kamil TS Połaniec
9 lat – Wdowiak Jakub MOS Dąbrowa Górnicza
10 lat – Borkowski Albert DELFIN Tarnobrzeg
11 lat – Starachowski Maciej KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
12 lat – Grzesik Franciszek KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
13 – 14 lat – Wdowiak Dominik MOS Dąbrowa Górnicza
15 – 18 lat – Błaszczyk Damian SPARTA Biłgoraj
Poniżej wyniki naszych zawodników z „Centrum” Staszów:
7 lat i młodsi dziewcząt:
- Słota Karolina – 5 miejsce na 25 metrów stylem dowolnym i 8 miejsce na 25 metrów stylem grzbietowym
- Sosnowska Karolina – 6 miejsce na 25 metrów stylem dowolnym i 12 miejsce na 25 metrów stylem grzbietowym
- Mazur Paulina – 3 miejsce na 25 metrów stylem grzbietowym
7 lat i młodsi chłopców:
- Szyszkowski Olaf – 3 miejsce na 25 metrów stylem dowolnym i 2 miejsce na na 25 metrów stylem grzbietowym
- Kukla Krzysztof – 4 miejsce na 25 metrów stylem dowolnym i 3 miejsce na 25 metrów stylem grzbietowym
- Grabka Ernest – 5 miejsce na 25 metrów stylem dowolnym i 7 miejsce na na 25 metrów stylem grzbietowym
8 lat chłopcy:
- Ekiert Stanisław – 2 miejsce na 25 metrów stylem grzbietowym i 5 miejsce na 25 metrów stylem motylkowym
9 lat dziewczyny:
- Suchorowska Aleksandra – 3 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym i 13 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym
- Kawecka Nikola – 15 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym i 7 miejsce na 50 metrów stylem klasycznym
9 lat chłopcy:
- Kielczyk Leon – 2 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym, 1 miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym i 1 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
- Myśliwiec Krzysztof – 12 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym i 4 miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym
10 lat dziewczyny:
- Dziarmakowska Julia – 11 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym , 8 miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym i 7 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
- Rugała Irena – 12 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym i 10 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
- Baczewska Oliwia – 15 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym, 5 miejsce na 50 metrów stylem klasycznym, 9 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
- Mazur Patrycja – 12 miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym, 6 miejsce na 50 metrów stylem klasycznym i 8 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
10 lat chłopcy:
- Szyszkowski Kacper – 3 miejsce na 50 metrów stylem dowolnym, 2 miejsce na 50 metrów stylem klasycznym i 5 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
- Kukla Piotr – 2 miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym, 1 miejsce na 50 metrów stylem klasycznym i 2 miejsce na 50 metrów stylem motylkowym
11 lat dziewczęta:
- Agliano Victoria – 5 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym, 4 na 100 metrów stylem motylkowym i 10 miejsce na 100 metrów stylem dowolnym
- Guła Maja – 7 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym, 10 miejsce na 100 metrów stylem klasycznym i 19 miejsce na 100 metrów stylem dowolnym
11 lat chłopców:
- Słota Filip – 3 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym , 2 na 100 metrów stylem motylkowym i 2 miejsce na 100 metrów stylem dowolnym
- Wójcikowski Jan – 13 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym i 15 miejsce na 100 metrów stylem dowolnym
- Myśliwiec Szymon – 4 miejsce na 100 metrów stylem klasycznym, 14 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym i 19 miejsce na 100 metrów stylem dowolnym
- Chmielewski Oskar – 5 miejsce na 100 metrów stylem motylkowym
12 lat dziewcząt:
- Sosnowska Oliwia – 3 na 100 metrów stylem motylkowym, 12 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym i 7 miejsce na 100 metrów stylem klasycznym
- Kawecka Patrycja – 18 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym
12 lat chłopcy:
- Dudek Jan – 12 miejsce na 100 metrów stylem klasycznym i 12 miejsce na 100 metrów stylem dowolnym
SZTAFETY DZIEWCZĄT 4 x 50 metrów zmiennym:
- Centrum Staszów 1 w składzie: Dziarmakowska Julia, Baczewska Oliwia, Mazur Patrycja, Rugała Irena zajęła 3 miejsce
SZTAFETY CHŁOPCÓW 4 x 50 metrów zmiennym:
- Centrum Staszów 1 w składzie: Myśliwiec Krzysztof, Szyszkowski Kacper, Kukla Piotr, Kielczyk Leon zajęła 2 miejsce
W trakcie zawodów rozlosowano również nagrody rzeczowe dla zawodników biorących udział w Mistrzostwach Staszowa.